Sanatçılarımızdan Candaş Şişman'ın da yer aldığı 'Ses & Işık' adlı proje Hisar Okulları Kültür Merkezi'nde.HİSAR OKULLARI KÜLTÜR MERKEZİ
 ‘Ses & Işık’
17 Ekim 2012 Saat: 19.00

Hisar Okulları Kültür Merkezi’nde koro, elektronik müzik, görsel tasarım ve mimari olmak üzere bir çok farklı sanatsal disiplini  birbirine bağlayan  ‘Ses & Işık’ adlı proje 17 Ekim gecesi saat 19.00’da  izleyicilerle buluşacak.

En önemli amacı 20 ve 21. yüzyıl çok sesli koro müziğinin başlıca örneklerinden oluşturulmuş bir repertuvar ile çağdaş koro müziğinin izleyiciyle buluşması, bununla beraber çağdaş Türk bestecilerinin eserlerinin de seslendirilmesi olan projede ses, mimari ve görsel sanatlar gibi farklı disiplinler bir araya geliyor.


İzleyiciye çok katmanlı, sesli, hareket eden ve nefes alan bir performansın sunulacağı bu projede, T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı olarak 24 yıldır çalışmalarını sürdüren  Ankara Devlet Çoksesli Korosu’nun Cemi’i Can Deliorman şefliğindeki 70 kişilik ekibine görsel bir performans da eşlik edecek. Sahnede yer alacak koronun üzerinde konumlandırılacak kristalize bir buluta benzeyen, mimar Alper Derinboğaz tarafından tasarlanan form, üzerine yansıtılan görsellerle adeta canlı bir yapıya dönüşecektir.  NOHlab (Candaş Şişman-Deniz Kader) tarafından hazırlanan görsel performansın çıkış noktasını koronun seslendireceği eserler oluşturmaktadır. Görselleştirmede kullanılan video mapping tekniği ile statik form, hareket nosyonu kazanır ve bu sayede yalnızca sesin görselleştirmesi kurgulanmaz, aynı zamanda izleyicinin, zaman ve mekan algısının farklı boyutlarını keşfetmesine ve gerçeklik algısının kırılmasına olanak tanır. Konserde yer alacak eserlerin tınısal bağlantıları ise Alp Çoksoyluer tarafından oluşturulan özel ses tasarımları ile sağlanacak, böylelikle içerikteki müzikal stil ve ses atmosferi birbirini tamamlayan bir bütüne dönüşecektir. Hazırlık aşaması bir yıldan fazla sürmüş olan etkinlik, hem koro performansı hem de Türkiye’de ulaşılacak izleyici topluluğu adına bir ilk olacaktır.


Ayrıca gecenin başlangıcında Hisar Okulları Kültür Merkezi sergi salonunda NOHlab’ın çalışmalarından beşinin yer aldığı serginin de açılışı gerçekleşecek.


Adres: Uzunkemer Göktürk Beldesi İstanbul Caddesi 34077 Kemerburgaz/İstanbul
Tel: +90 212 364 00 00
www.hisarkulturmerkezi.com